HOME CONTACT BIO EXHIBITIONS PHOTOGRAPHY VIDEOS LINKS INSTA PORTFOLIO

BIO :Maciej Stępiński – PhD visual artist

Najwięcej ważnych zdjęć zrealizowałem jeżdżąc samochodem – z wnętrza lub z dachu auta. To pojazd jest moim statywem i to on doprowadza mnie do nie-miejsc, które zanikają na przedmieściach. Podróż i obrazy. Interesowało mnie piękno ingerencji w pejzaż i jego konsekwencje – asfalt, hale magazynowe, place budowy, rozkopane drogi, architektura, gruz, beton, krzaki wyrastające z płyt chodnikowych. Teraz odczuwam nadmiar fotografii cyfrowej, którą modyfikuje od 25 lat stosując zasadę eliminacji, często wymazując postać człowieka. Jednak pokazuje jego działania i konsekwencje funkcji jakie pełni w przestrzeni. Szukam idealnej kompozycji, pustej przestrzeni, która można zapełnić własnymi emocjami lub pokazać ich zanik. Metafory głośnej ciszy.

Jako artystę, nauczyciela fotografii, wykładowcę i kuratora interesują mnie nowe, jeszcze nienazwane, formy fotografii współczesnej, zarówno wyrażone przy pomocy technik historycznych, analogowych, jak i cyfrowych z użyciem AI, VR i innych.

Dr Maciej Stępiński – artysta, fotograf, twórca filmów wideo, wykładowca akademicki, kurator. Jest absolwentem ASP w Warszawie, École Nationale Supérieure de la Photographie w Arles, we Francji. Doktorat z fotografii na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie. Od ponad dwudziestu lat pracę twórczą łączy z dydaktyczną. W latach 2000-2008 prowadził we Francji, Szwajcarii, Niemczech i w Polsce warsztaty oraz projekty fotograficzne związane z transformacją pejzażu i architektury.
Była to także tematyka wykładów w Akademii Fotografii w Warszawie i w Krakowie.

Obecnie adiunkt, na wydziale Rzeźby i Intermediów, na kierunku fotografia, ASP w Gdańsku, gdzie prowadzi zajęcia ‚Podstawy tworzenia obrazu fotograficznego’ oraz ‚Fotografia w sztuce współczesnej’. Od 2024 roku kurator główny Festiwalu fotograficznego „W Ramach Sopotu”.

Jest autorem webinarów z historii fotografii, pracuje jako mentor fotografów wspierając ich długoterminowe projekty, wystawy i publikacje. Przez kilka lat współpracował z warszawską Galerią Leto, paryską Galerie Brumaire oraz Saffir Galerie Nomade z Marsylii.

Swoje prace pokazywał za granicą: we Francji, Chinach, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Maroko, Holandii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii oraz w Polsce (CSW Zamek Ujazdowski, Zachęta, Kordegarda, PGS, GGF, Muzeum Narodowe Gdańsk, BWA Wrocław, BWA Zielona Góra). Zdjęcia prezentował podczas Biennale fotografii i festiwali fotograficznych (Sopot, Arles, Kraków, Poznań, Łódź). Laureat nagród, rezydencji twórczych m.in. Kulturkontakt, Wiedeń, Artist in Residence program, 18th Street Art Center, Santa Monica, Kalifornia i stypendium: Mécènes du Sud, Marsylia, polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Drac Paca, Francja.


All images by Maciek Stepinski / All Rights Reserved 2000-2024 / site execution MBX